Coraz więcej Polaków stać na wakacyjny wyjazd

Coraz więcej Polaków stać dzięki wakacyjny wyjazd

Ponad 40 procent badanych Młodych polaków deklaruje, że nie być trzymane ich na tygodniowe wakacje poza domem. To więcej, niż wynosi średnia przy Unii Europejskiej - wypływa z zestawienia Eurostatu. Ale ten odsetek w naszym własnym kraju spada.

Unijny urząd statystyczny sprawdził, jak na przykład wyglądają deklaracje mieszkańców pojedynczych państw członkowskich, jeśli chodzi o szansę sfinansowania choć jeden raz w roku tygodniowego urlopu poza domem.

"Dla wielu osób w UE lato oznacza wakacje i podróże. Jednak około 1/3 populacji UE (32, 9 proc. ) nie może sobie pozwolić na tygodniowy pobyt poza domem" - czytamy w raporcie.

W domu najlepiej. Przetestuj, dokąd jeżdżą Polacy i ile mogą być

Sytuacja wydaje się być nieco gorsza w sytuacji gospodarstw domowych z młodym (34, 6 proc. spośród nich deklaruje, że nie zaakceptować stać ich na tygodniowy wyjazd) niż osób samotnych lub bezdzietnych (31, trzy proc. deklaracji).

Wyjazdy na wakacje

Odsetek populacji danego kraju, która deklaruje brak pieniędzy na sfinansowanie 7-dniowego pobytu poza budynkiem, nie zawsze pokrywa się z poziomem zamożności.

Na pierwszym miejscu w tabeli jest bogata Szwecja, gdzie tylko 8, dwóch proc. ankietowanych twierdzi, że nie stać ich dzięki tygodniowy wyjazd. Na innym miejscu jest Luksemburg (13, 1 proc. - najbogatsze państwo w UE), w dalszym ciągu Dania (13, 7 proc. ), Finlandia (14, dwa proc. ) i Austria (15, 4 proc. ).

W Estonii ok. 30 proc. społeczeństwa nie zaakceptować stać na tygodniowy urlop, w Czechach jest to 28, 9 proc., a w Słowenii 26, dziewięć proc.

Z kolei gorzej niż Polacy (41 proc. ) swoją sytuację pod względem możliwości spędzania urlopów widzą Irlandczycy (42 proc. ), Włosi (45, 2), Portugalczycy (47, 2), czy Grecy (53, szóstej proc. ), zaś w szarym końcu zestawienia znaleźli się Rumuni (66 proc. ), Chorwaci (62, 8 proc. ) i Bułgarzy (56, 4 proc. ).

Polska znalazła się wśród krajów, w których zauważano bardzo dużą poprawę sprawy w ostatnich pięciu latach. W porównaniu z 2011 rokiem różnica wynosi 19, 3 punktu procentowego.

Największy skok zanotowano w przypadku Łotwy, gdzie jeszcze po 2011 roku ponad 63 proc. ankietowanych mówiło, iż nie może sobie pozwolić na tydzień wyjazdowego wypoczynku. Na przestrzeni pięciu czasów odsetek ten stopniał aż do 37, 1 proc.

Źródło: Eurostat Szansę sfinansowania choć jeden raz w roku tygodniowego urlopu poza domem