Imigranci w ogniu brytyjskiej konfrontacji. Przybywa Polaków na Wyspach  Ze świata

Temat: Wielka Brytania

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją setki kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi na temat całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o 2 lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Polacy mieszkający w Gb nie chcą być wciąż obrażani i wykorzystywania w kampanii wyborczej. Stąd pomysł na kampanię, która ma zmienić nastawienie do nich. Na plakatach, które mają pojawić się we wszystkich większych miejscowościach w Wielkiej Brytanii, pokazanych będzie 15 pracujących dzięki Wyspach imigrantów. Jak tłumaczą "chcą pokazać, jak dużo Brytyjczycy im zawdzięczają – i to każdego dnia". Fast pokazujemy - posługując się brytyjskimi statystykami - obraz Polaków na Wyspach. Po Wielkiej Brytanii mieszka 679 tys. Polaków.

Prezentowane dane pochodzą z raportu Brytyjskiego Urzędu Statystycznego i prezentują stan na skraj 2013 roku. Na pierwotnym miejscu znajdują się obywatele Indii, których na Wyspach przebywa 734 tys. Polacy stanowią naczelną grupę etniczną w Obszernej Brytanii.

Wskaźnik rośnie

Londyn chce wyjść z Unii? "Może kosztować to nawet 56 mld funtów rocznie"

Duży wzrost polskich obywateli na Wyspach Brytyjskich zanotowano tuż po wejściu naszego kraju do Ue, czyli po 1 czerwca 2004 roku.

W 2004 roku na Wyspach Brytyjskich przebywało 95 tys. osób z Polski. Naszych mieszkańcówrezydentów klasyfikowano wówczas na 12. miejscu. Rok później wskaźnik przekroczył już 100 tys. i wynosił 162 tys.

Największy roczny rozwój liczby Polaków w Wielkiej Brytanii zanotowano między 2010 a 2011 rokiem, kiedy przeprowadziło się tam 111 tys. osób.

W raporcie opublikowanym w pod koniec lata 2014 roku przez Brytyjski Urząd Statystyczny, imigrantów znad Wisły na końcu 2013 roku kalendarzowego było 679 tys.

sondaz1. jpg

Jak na tle innych?

Według najnowszych danych Brytyjskiego Urzędu Statystycznego, w Obszernej Brytanii żyje najwięcej imigrantów z Indii. Tuż zbytnio Polakami, w zestawieniu mieszczą się się Pakistańczycy, których wydaje się być 502 tysięcy.

Kolejne miejsca zajmują obywatele z: Irlandii (376 tys. ), Niemiec (297 tys. ), Republiki Południowej Afryki (221 tys. ), Bangladeszu (217 tys. ), Stanów Zjednoczonych (199 tys. ), Chin (191 tys. ).

Pierwszą dziesiątkę zamykają Nigeryjczycy (181 tys. ).

Imigrani w WIlkiej Brytanii

Kampania

Imigranci na celowniku UKIP. Farage nie chce dzięki Wyspach niewykwalifikowanych pracowników

Już 7 maja odbędą się wybory parlamentarne w Obszernej Brytanii. Kwestia imigrantów wówczas jeden z najistotniejszych tematów kampanii.

Skrajne stanowisko przy tej sprawie przyjmuje Nigel Farage, lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Partia otwarcie deklaruje gotowość ograniczenia napływu obcokrajowców dzięki Wyspy.

Zdaniem lidera UKIP, Wielka Brytania musi przyjąć system kontroli imigracji oparty na rozwiązaniach australijskich. Farage proponuje zatem przedłożenie pięcioletniego zakazu wjazdu do odwiedzenia Wielkiej Brytanii dla pracowników niewykwalifikowanych. Kryterium oceny miałoby być proponowane im przy Gb wynagrodzenie. Minimum uprawniające do wjazdu miałoby wynieść 27 tys. funtów na rok, choć istniałaby możliwość uchylania tego warunku w uzasadnionych przypadkach.

Warunkiem zdobycia pozwolenia na pracę po Uk miałoby być również posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po spełnieniu tych kryteriów można liczyć na pięcioletnie pozwolenie na pracę, które mogłoby być następnie przedłużane. W okresie pierwszych pięciu lat imigranci nie byliby jednak uprawnieni do ubiegania się o świadczenia socjalne.

Według Farage'a restrykcje te pozwoliłyby ograniczyć imigrację do poziomu poniżej trzydziestu tys. osób rocznie.