G20: brak zgody ws. kolorytutonu, Trump w izolacji  Ze świata

Trump samotny w spawie kolorytutonu. Rosja trzyma się porozumienia

Przywódcy krajów G20 nie zdołali na szczycie w Hamburgu wypracować kompromisu co do ochrony klimatu. Przekaz końcowy spotkania uwzględni różnice stanowisk w tej sprawie między prezydentem USA Donaldem Trumpem a pozostałymi uczestnikami spotkania. Dzięki kompromisowi uniknięto skandalu, jakim byłoby nieprzyjęcie wskutek sporu oświadczenia końcowego szczytu.

W dokumencie zapisano, że 19 uczestników szczytu "przyjęło do wiadomości" rezygnację Stanów Zjednoczonych ze wspólnej polityki wobec globalnego ocieplenia. Uważają oni, iż porozumienie paryskie jest "nieodwołalne", co oznacza odrzucenie zagranicznego postulatu renegocjacji umowy wynegocjowanej w Paryżu w grudniu 2015 roku. Zadeklarowali, hdy chcą "szybko" zrealizować zapisy porozumienia.

Uniknięto skandalu

Za ukłon w stronę internetową USA agencja dpa uznała włączenie do tekst komunikatu zdania, że Stany Zjednoczone chcą pomóc innym krajom w czystym i skutecznym wykorzystaniu kopalnych źródeł energii.

Wcześniej źródła poinformowały kompromisie w innej spornej sprawie - handlu światowym. Wszyscy uczestnicy szczytu opowiedzieli się za wolnym handlem i przeciwko protekcjonizmowi. Państwa G20 uznały równocześnie prawo państw do stosowania "instrumentów obrony" w handlu.

Putin liczy na kontrakty Rosji z Ue

Dzięki kompromisowi uniknięto skandalu, jakim byłoby nieprzyjęcie wskutek sporu oświadczenia końcowego szczytu. Na tekst oświadczenia powinny wyrazić zgodę wszyscy uczestnicy rozmów.

Rosyjska deklaracja

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że jego państwo będzie wywiązywał się wraz z paryskiego porozumienia klimatycznego. Putin mówił o stanowisku Rosji w tej sprawie w spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w kuluarach szczytu.

- Pobudki zmiany klimatu są mimo wszystko na razie nieznane - ocenił podczas spotkania Putin, którego wypowiedź przekazały filie rosyjskie. - Jednak nasze stanowisko jest znane: utrzymujemy się porozumień paryskich, w tej kwestii podjęliśmy rezolucję i zamierzamy się spośród nich wywiązywać - dodał.

Rosja podpisała porozumienie paryskie razem z pozostałymi państwami w 2015 r.. W zeszłym roku zapowiadała, że kroki w kierunku ratyfikacji zostaną podjęte przy latach 2019-20.

Na początku czerwca br. Putin, komentując zapowiedź wycofania się USA z porozumienia klimatycznego wskazywał, iż nie należy osądzać prezydenta Donalda Trumpa z powodu tej decyzji.

Wolny handel

Wolny handel krytykowany jest za pośrednictwem prezydenta USA Donalda Trumpa jako niekorzystny dla Ameryki. Stany Zjednoczone mają duży deficyt w handlu z Europą, przede wszystkim z Niemcami. Trump groził zapoczątkowaniem wyższych ceł na niemieckie samochody i europejską stal.

Handel międzynarodowy jak i również ochrona klimatu były w najwyższym stopniu spornymi tematami podczas dwudniowych obrad w Hamburgu. Jakkolwiek w kwestii walki z międzynarodowym terroryzmem, w tym usuwania islamskiej propagandy spośród internetu i likwidowania źródeł finansowania dżihadu, panował kompletna zgoda.

G20 to nieformalny klub powstały po 2008 roku na fali światowego kryzysu finansowego. Skupia 19 największych gospodarek globu i Unię Europejską.