Co zyskał Orban, bratając się z Putinem? Trzy kwestie  Ze świata

Co zyskał Orban, bratając się z Putinem? Trzy kwestie

Wczorajsza wizytacja Władimira Putina na Budapeszcie ściągnęła falę krytyki dzięki Wiktora Orbana. Węgierski premier bratając się z Rosją złamał bowiem europejską solidarność wobec Kremla. Dla Węgier współpraca z Moskwą określa jednak wymierne korzyści. To co osiągnął Orban.

1. Korzystniejsze warunki dostaw gazu

Orban obawia się zalewu Węgier przez przybyszów spoza UE. "Nie zechcemy imigrantów ekonomicznych"

Putin jak i również Orban doszli do politycznego porozumienia ws. przedłużenia wygasającego w grudniu 2015 roku kalendarzowego kontraktu na dostawę rosyjskiego gazu ziemnego. Jak rzekł Orban, do ustalenia zostały jedynie kwestie techniczne.

Węgry będą otrzymywać gaz na korzystniejszych nich dotychczas warunkach. - Gazprom wydaje się gotów przenieść nieodebrany za pośrednictwem Węgry gaz na następujące okresy, a jednocześnie państwo ten zwalnia się z warunku "take-or-pay" ("bierz lub płać") - poinformował Putin.

Orban doprecyzował w środę, że gdyby nie zdobyte porozumienie, Węgry musiałyby uiścić Rosji 3 mld € za niewykorzystany gaz.

Jak podkreślił, zgodnie spośród obecnym kontraktem Węgrzy becelują Gazpromowi 260 dolarów za 1 tys. m sześc. gazu. - Postaramy się osiągnąć zmiany w tejże taryfie - poinformował Orban.

Dodał, że zamysłem Węgier jest zwiększenie liczby zmagazynowanego gazu od Rosji do 3 mld metrów sześciennych.

2. Debet na elektrownię

Rosja udzieliła także Węgrom pożyczki przy wysokości 10 mld euro na rozbudowę jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej przy Paks. Dzięki kredytowi wraz z Moskwy Węgry sfinansują konstrukcję dwóch nowych reaktorów. Oba kraje podpisały umowę międzyrządową dotycząca tej inwestycji po grudniu.

Rozbudową elektrowni zajmie się Rosatom - korporacja państwowa zarządzająca energetyką jądrową w Rosji.

3. Rynek dla węgierskich produktów

Wiktor Orban podkreślał też na konferencji według spotkaniu z Putinem, hdy Węgry potrzebują Rosji. - Dla nas ważne jest, aby Rosja była stale otwarta dla węgierskich produktów - zaznaczył premier.

Rosja jest trzecim jak do wielkości partnerem handlowym Węgier. W 2014 r. obrót handlowy pomiędzy oboma krajami wyniósł prawie 12 mld dolarów.

W sierpniu, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone poprzez UE na Rosję po związku z konfliktem w Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE. Embargo objęło także mięso wieprzowe świeżutkie, schłodzone i mrożone.